آخرین مطالب

گفتگو با احسان طوسی مجری جوان و خوش آتیه آب پخشی

آقای احسان طوسی  شما معرف حضور خیلی از خوانندگان افتاب آب پخش هستید. مایلم  خودتان را برای کسانی که تازه باشما آشنا می شوند معرفی نمایید.


همانگونه که در دوران مدرسه همت ما بر گرفتن نمره 20 بود و تا نهایت توان برای آن تلاش می کردیم برای اجرا هم توصیه می کنم همت خود را بر اجرای 20 بگذارند و به یک اجرای عمومی و صرف اینکه اجرا بشود و تمام، بسنده نکنند. البته ما خودمان هم تا نمره 20 فاصله بسیار داریم و چشم رسیدن بدان مرحله دوخته ایم.

چه تمرین و راهکاری را برای برطرف نمودن ته لهجه مجریان با گویش های محلی دارید؟
مطالعه یکی از راه های بسیار خوب رفع مشکل است به شرطی که با قرائت بلند همراه باشد و همینطور با زبان معیار صحبت کردن با دیگران.
بنظر من آنچه باعث می شود ما نتوانیم از لهجه دوری کنیم معذب بودن در جامعه از جهت فارسی درست و کامل صحبت کردن است. طبیعتا فردی که نتواند در جامعه و در بین مردم بدون لهجه صحبت کند مجری خوبی از حیث حذف لهجه در گویشش نخواهد شد
یک مجری چند درصد باید روی صحنه خودش باشد و به اصطلاح فیلم بازی کند یا نه ؟

بنظرم نقش بازی کردن یا فیلم بازی کردن عیب نیست ولی نباید اینقدر غلیظ باشد که از حالت طبیعی خارج شده و ارتباط با مخاطب قطع شود.
یک مجری باید بتواند با کلامش در دل مخاطب بنشیند و مفاهیم را به او منتقل کند. یکی از زمان های طلایی برای نفوذ به دل مخاطب، فی البداهه سخن گفتن و اجرا کردن است به شرطی که تفاوتی با کل ماهیت و سبک آن اجرا نباشد ولی مخاطب براحتی این برداشت را داشته باشد که شما اینجا در لحظه تصمیم گرفتید و عمل نمودید.
بسیاری از مردم دوست دارند فرزندانشان مجری و گوینده شونده شما چه رهنمود هایی برای پرورش کودکان و نوجوانان به صورت اصولی دارید تا در آینده سخنوری حاذق شوند و چه اندازه مهم است تا خانواده ها به این موضع اهمیت بدهند؟آیا علاقه مندید فرزند شما شغل مجری گری را برای خودش انتخاب کنید؟

توصیه می کنم والدین فرزندان خود را بر اساس علایق و سلایق خود فرزند رشد دهند نه علایق خودشان. مبرهن است پدر و مادری که شهامت سخن گفتن در جمع را به فرزند خود آموزش دهد فرزندشان در سنین بالاتر، راحت تر، مسلط تر و روان تر سخن خواهد گفت و توصیه می کنم والدین در جمع های رسمی و غیررسمی از ترس اینکه مبادا فرزندش چیزی بگوید که باعث سرخوردگی شود مانع سخن گفتن او نشوند و هم اجازه دهند فرزندشان سخن بگوید و هم با تصدیق کلام او و نشان دادن رضایت از صحبت او، مایه خرسندی و تشویق فرزندشان باشند.
ابتدای همین سوال هم پاسخ دادم که مهم علاقه و میل فرزند به حرفه و یا کاری است نه والدین.
تجربه نشان داده هر شخصی به اساس علاقه خود پیش رفته، از کسی که با تحصیلات به آن حرفه رسیده، موفق تر بوده است ولی این بدان معنی نیست که کسی اگر علاقه داشته باشد نباید تخصص کسب کند.
آیا در رسیدن به اهداف خود در اجرای صحنه موفق بوده اید؟
اجرای صحنه ممکن است برای افرادی تلقی کننده کسب درآمد و شهرت باشد؛ اما برخی محافل تقدسشان از همه این موارد بالاتر است و به فراخور آن محفل و یا آیین شاید بتوان نمره سنجی کرد و صدالبته اگر از این وادی بدان بپردازم می توانم بگویم بله موفق بوده ام و البته هزاران پله در ارتقاء کیفیت آن، راه نرفته وجود دارد.
سخن پایانی..
از شما و همه مخاطبان بابت وقتی که گذاشتند تشکر می کنم و تقاضا دارم اگر رهنمودی برای بنده دارند حتما دریغ نکنند و با کمال میل استقبال خواهم کرد.
اجرا با تمام مشقت ها وسختی هایی که دارد شیرینی هایی هم د ارد. مشقت اجرا برای من و هرچه لحظه های شیرین است برای شما.
ای غایب از نظر که شدی همنشین دل
می گویمت دعا و ثنا می فرستمت
اللهم عجل لولیک الفرج...
در پناه حق مسرور باشید.