آخرین مطالب

بررسی نقش بیمه عمر و پس انداز  در افزایش رفاه عمومی و دوام خانواده

بررسی نقش بیمه عمر و پس انداز  در افزایش رفاه عمومی و دوام خانواده

آقای الفت  ضمن تشکر ویژه از وقتی که برای مخاطبان ما اختصاص داده اید، لطفا یک معرفی کامل از خودتان برای خوانندگان آفتاب آب پخش ارائه دهید.

حسین الفت متولد ۱۳۶۴ و ۳۶ سال سن دارم.در حال حاضر رییس اداره صدور بیمه پارسیان استان بوشهر هستم و در سال ۱۳۹۲ به عنوان جوان برتر سال در عرصه رسانه در استان بوشهر  انتخاب  شدم.در عرصه رسانه فعالیت و همکاری های دیگری با سازمان و نهاد های دیگه ای داشتیم از جمله‌.همکاری با روابط عمومی جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی و شرکت بیمه پارسیان استان بوشهر و شهرداری آب پخش و هفته نامه دریای جنوب و هفته نامه نخل جنوب و همچنین دریافت لوح تقدیر از بخشدار آب پخش و دریافت لوح تقدیر از مدیرکل ورزش و جوانان استان بوشهرو همچنین برگزیده در جشنواره خاطره نویسی دفاع مقدس و دریافت لوح تقدیر ازمدیرکل حفظ آثار و نشر دفاع مقدس استان بوشهر تنها گزیده ای فعالیت های این جانب می باشد.

قبل از اینکه بهترین بیمه عمر و سرمایه گذاری را بشناسیم باید با خود بیمه عمر و سرمایه گذاری آشنا شویم و ببینیم این بیمه دقیقاً چه خدماتی ارائه می‌دهد.
بیمه عمر و سرمایه گذاری همان‌طور که از نامش معلوم است بیمه‌ای است که می‌تواند محل خوبی برای سرمایه گذاری خانواده و اقتصاد خانوده باشد. با استفاده از این بیمه دیگر لازم نیست نگران خرج و مخارج خود در دوران بازنشستگی باشیم؛ با پرداخت حق بیمه عمر در مدت مشخصی می‌توان در دوران بازنشستگی مبلغی را تحت عنوان اندوخته بیمه عمر دریافت کرد. این اندوخته می‌تواند به‌صورت مستمری یا یکجا پرداخته شود.
در صورتی هم که بیمه‌گزار قبل از پایان قرارداد فوت کند مبلغی تحت عنوان سرمایه فوت به ذی‌نفعان وی تعلق می‌گیرد. ذی‌نفعان را بیمه‌گزار می‌تواند در ابتدای قرارداد تعیین کند. اگر هم بیمه‌گزار ذی‌نفعان خود را تعیین نکرد سرمایه فوت مطابق قانون ارث به وراث وی می‌رسد.
حتی اگر بیمه‌گزار قبل از پایان قرارداد خود بخواهد به هر دلیل سرمایه خود را دریافت کند می‌تواند قرارداد خود را فسخ کند و ارزش بازخرید بیمه عمر خود را دریافت نماید.
این‌ها فقط بخش کوچکی از فواید بیمه عمر است.
بیمه یكی از منابع مهم تأمین درآمد جهت اجرای طرح های زیربنایی كشور می باشد. اهمیت این رشته به حدیست كه صاحبنظران آن را "صنعت" میخوانند. بیمه  و بیمه عمر و سرمایه گذاری باعث شكوفایی اقتصاد خانواده شده و با اشكال متنوعش موجب می شود تا بیمه گذاران و بیمه شدگان بتوانند به راحتی و با اطمینان گام بردارند. در این میان نفعی بيمه عمر در جهان کنوني، يکي از ابزارهاي مهم اقتصادي بوده و استفاده هاي متعددي از آن به عمل مي آيد و مهم ترين نقش خود را در تامين و تضمين آتيه خانواده ها ايفاء مي کند. هم چنين بيمه هاي عمر به عنوان يکي از منابع سرمايه هاي عظيم بوده و نقش پس اندازي برجسته تري دارند. كه بیمه برای اقشار آسیب پذیر دارد بسیار قابل توجه است ولی متأسفانه غالب اشخاص از آن اطلاع چندانی ندارند. يمه عمر به عنوان ابزاري براي سرمايه گذاري و همچنين، به منظور غلبه بر مشکلات ناشي از مرگ سرپرست خانواده و پيري و کهولت است. در بسياري از کشورها با بيمه هاي عمر، منبع مالي عظيمي در کل جامعه از حق بيمه هاي گرفته شده به دست مي آيد که مي توان براي توسعه خود صنعت بيمه و يا ديگر بخش ها و خدمات رساني بيشتر استفاده کرد. 
با وجود پيشرفت همه جانبه  بيمه عمر در کشورهاي توسعه يافته و حتي بسياري از کشورهاي در حال توسعه، محصولات بيمه عمر که نياز مبرم زندگي  و اقتصاد امروز است، در سبد مصرفي خانواده هاي ايراني جايگاه مطمئني به دست نياورده است. اهمیت بیمه نه فقط در سال‌های اخیر بلکه همواره مورد تاکید بوده است. کارشناسان جهانی به اتفاق، رونق بیمه و بازارهای آن را یکی از ویژگی‌های رشد اقتصادی برشمردند. بحث در خصوص بیمه و رشد اقتصادی از آن‌جایی ضروری به نظر می‌رسد که بیمه‌ از یک ‌سو نهادی مالی است که در تقویت بنیه اقتصادی خانواده و جامعه نقش دارد و از سوی دیگر با ایجاد امنیت و اطمینان خاطر زمینه گسترش فعالیت‌های تولیدی و خدماتی را فراهم می‌کند. به بیان دیگر شرکت‌های بیمه می‌توانند به ایجاد ثبات مالی کمک کنند، همچنین شرکت‌های بیمه از طریق فعالیت‌های سرمایه‌گذاری باعث تخصیص بهینه منابع می‌شوند.
 بیمه قادر است با ایجاد اطمینان در مجموعه فعالیت‌های اقتصادی نقشی کلیدی در توسعه اجتماعی و اقتصادی خانواده ایفا کند. بنابراین توجه به تعاملات و سازوکارهای صنعت بیمه به ‌وی‍ژه در بخش بیمه‌های عمر می‌تواند تصویر روشنی از روند توسعه این بخش را در اختیار ما قرار دهد. بیمه عمر می‌تواند با بسیج پس‌انداز بیمه گذاران که به‌ صورت بلند‌مدت در اختیار بیمه‌گر قرار می‌گیرد یکی از گزینه‌های مناسب برای مدیریت بدهی‌های دولت و کاهش تورم و رشد اقتصادی خانواده ها باشد.
بیمه عمر انگیزه‌ای برای کنترل ضرر و زیان بوده ویک منفعت اجتماعی قابل توجه است و در رشد اقتصادی و افزایش بهره‌وری نقش بسزایی دارد و می‌تواند تاثیر غیرمستقیمی روی کاهش اتلاف منابع و همچنین کاهش خطر برای کل اقتصاد داشته باشد. در مجموع می‌توان گفت شرکت‌های بیمه می‌توانند مبالغ پس‌انداز شده توسط افراد را تجهیز و هدایت کنند و پس‌انداز خانواده‌ها را جمع‌آوری و به بخش عمومی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری منتقل کنند. با توجه به اینکه هرچه پس‌انداز بیشتر باشد منجر به رشد اقتصادی سریع‌تر می‌شود، بنابراین می‌توان از طریق تشویق پس‌انداز موجبات افزایش رشد اقتصادی را فراهم کرد.
صنعت بیمه پیشرفتی بسیار سریع در رشته های بیمه های زندگی در جهان و به خصوص در آسیا داشته است که در کشور ما با توجه به استعداد موجود هنوز این رشته سهم زیادی از بازار را در اختیار ندارد و مطالعات زیادی در این زمینه صورت نگرفته است. به دلیل اهمیت بیمه زندگی لازم است که تمرکز بیشتری در این بخش صورت گیرد. همچنین لازم است فرهنگ سازی بین مردم انجام شود تا همه خانواده ها ایرانی بیمه عمر را در سبد پس اندازی خود نگه دارند.
یکی از مشکلات فعلی صنعت بیمه کشور عدم توجه بیمه گذاران به مغوله بیمه عمر است و تمرکز شرکت های بیمه ای روی بیمه هایی همچون شخص ثالث متمرکز شده است که اهمیت چندانی در صنعت جهانی بیمه ندارد، به این علت که جمعیت کشور به سمت پیر شدن پیش می رود و ریسک شرکت های بیمه برای فروش بیمه نامه عمر افزایش می یابد اغلب شرکت های بیمه تمایلی به فروش این بیمه نامه ندارند و در بحث فرهنگ سازی برای فروش این محصول مشارکت نمی کنند. در حالی که کشورهای صنعتی شاهد تغییر بازار تجارت سنتی به سمت محصولات اندوختهای و ماندگار جهت کمک به مردم برای فراهم آوردن نیازهای مالی آنان در دوران پیری هستند )مانند بیمه های عمر و پس انداز) در بسیاری از کشورهای در حال توسعه همچون کشور خودمان شاهد غلبه محصولات سنتی مانند مسکن، دلار و سکه هستیم.
بهترین معیارها برای انتخاب بهترین بیمه عمر
1- بهترین بیمه عمر و سرمایه گذاری از نظر بیمه مرکزی
2-سود پرداختی
3- پوشش های اضافی
4- سطح توانگری شرکت بیمه
5- نحوه خدمات رسانی شرکت بیمه
6- نحوه پرداخت حق بیمه
7- عملکرد و سابقه شرکت بیمه
معیارهای فوق و ملاک‌ها و معیارهای دیگری می‌تواند در تعیین بهترین بیمه عمر و سرمایه گذاری تأثیرگذار باشد. همان‌طور که ملاحظه کردید این بیمه دارای جزئیات و حتی پیچیدگی‌های بسیاری است و بهتر است قبل از خرید این بیمه به تمام نکات و جزئیات آن توجه کافی داشت. بعضی از شرکت‌های بیمه در استفاده از پوشش‌ها، بندهای مختلفی دارند که ممکن است در مواقعی شامل شرایط ما نشود؛ لذا باید قبل از خرید بیمه عمر و سرمایه گذاری نسبت به این بندها، شرایط و جزئیات آن‌ها اطلاعات لازم را کسب کرد.