آخرین مطالب

گقتگو با زینت جهان افروز بانوی کارآفرین در حوزه صنایع دستی

گقتگو با  زینت جهان افروز بانوی کارآفرین در حوزه صنایع دستی

آفتاب آب پخش،این بار به سراغ یکی دیگر  بانوان  موفق شهرمان  رفته ایم تا در رابطه با فعالیتها و موفقیت هایشان گفتگویی صمیمانه داشته باشیم

معرفی کوتاهی از خودتان داشته باشید؟
با عرض سلام خدمت همشهریانم در شهر آب پخش و مجموعه محترم سایت خبری آفتاب آب پخش
زینت جهان افروز هستم ساکن شهر آب پخش،که بمدت ۱۷سال می باشد که در حوزه صنایع دستی حصیر فعالیت دارم .
نحوه شروع و ایده اولیه کسب و کار و توضیح در خصوص فعالیت شما در حوزه صنایع دستی از چخ زمانی شروع شد؟
17سال پیش با کمک و همراهی همسرم یک فروشگاه کوچک را در شهر آب پخش ایجاد کردم و در حوزه کسب و کارهای خانگی شروع به فعالیت نمودم و از تمام بانوان شهر در این راستا حمایت کردم بذین شکل که تمامی محصولات تولیدی آنها را خریداری میکردم .ر آن موقع ،تعدادی از بانوان،در منزل خود محصولات حصیری مثل جارو و تویزه و حصیر و... می بافتند و برای فروش نزد من می آورند و با اینکار ،معیشت زندگی خود را تامین می کردند که بهمین دلیل فکر کردم که باید بطور جدی فعالیت در این حوزه را شروع کنم و این هنر زیبا که میراث اجدادی ما نیز بوده،حفظ نمایم .
- به نظر شما نقش آموزش در توسعه کارآفرینی زنان در این حوزه چیست؟
آموزش ،توانمندسازی ایجاد می کند.
آموزش ر راس تمام کسب و‌ کارها و کارآفرینی ،قرار دارد و با آموزش می توان راز و رمزهای کسب و کار را یاد گرفت و كارآفرینی ایجاد کرد.من در فروشگاهم ،قسمتی را به امر آموزش اختصاص داده ام و در بسیاری از حوزه های هنری با کمک مربیان مجرب،کلاس آموزشی برگزار میکنم.
به نظر شما نقش دولت در توسعه اشتغال بانوان به خصوص در حوزه فعالیت شما چیست؟
دولت می تواند در این زمینه کلاسهای آموزشی رایگان برای بانوان برگزار کند و با اینکار بانوان را تشویق به ایجاد شغل می نماید .
در ادامه  پرداخت تسهیلات و برقراری بیمه برای بانوان،از موارد مهمی است که دولت باید به آن بپردازد .
آیا شما برای کسب و کار در بستر فضای مجازی فعال هستید؟
تقریبا مدتیست که فعالیت کسب و کار خود را در فضای مجازی فعال کرده ام و بسیار رونق خوبی داشته است .فضای مجازی یک میدان رقابت خیلی عالی برای کسب درآمد است.
نقائص و کمبودهای حوزه صنایع دستی در چه موضوعاتی است؟
نقص و کمبود خاصی در این حوزه نداریم ،فقط تقاضا داریم از مسولین محترم استان که با توجه به اینکه شهر آب پخش ملی شده ،مشکل بیمه شدن بافندگان و تسهیلات را آسان و حل نمایند تا در این حوزه فعالیت بیشتر شود ‌.
انشالله امیدواریم با کمک و همکاری مسولین نمایشگاههای مختلف حصیر و کپوبافی را در شهر  آب پخش شاهد باشیم.
وضعیت بازار فروش صنایع دستی شهر آب پخش بسیار پررنگ شده و فروش محصولات تولیدی به نحوه خوبی رونق گرفته است بطوریکه بافندگان بطور مرتب مشغول هستند و از این طریق کسب درآمد بسیار خوبی دارند .
 مجددا ملی شدن شهر آب پخش را مردم شهر آب پخش و تمامی بافندگان زحمتکش تبریک عرض می کنم و انشالله بتوانیم با توان بیشتر بسمت جهانی شدن برویم .
در پایان تشکر ویژه دارم از مهندس عباسی نماینده مردم در  شورای شهر آب پخش که در این دو‌سه سال اخیر،تلاشهای فراوانی در خصوص این هنر انجام دادند و پیگیری کردند از برگزاری کلاسهای آموزشی تا توسعه و رونق صنایع دستی و حمایت کردن بافندگان تا این نتیجه حاصل شد.